Jak wybrać najlepszy naświetlacz LED do ogrodu?

Naświetlacz LED to konkurencyjny produkt dla tradycyjnych lamp halogenowych na żarnik. Będzie to świetne rozwiązanie do ogrodu, bo zwykle daje on mocne i jasne światło, które doskonale oświetli większą powierzchnię. Co więcej, jest to rozwiązanie ekologiczne i energooszczędne, które sprawi, że nasze rachunki za prąd znacznie zmaleją. Jak wybrać najlepsze naświetlacze LED do naszego ogrodu? Podpowiadamy!

Czym są naświetlacze LED?

Tego rodzaju lampy możemy podzielić na dwie podstawowe grupy – te z czujnikiem ruchu i bez. W zależności od naszych potrzeb, powinniśmy wybrać rodzaj, który będzie nam bardziej odpowiadał. Te z czujnikiem ruchu świetnie sprawdzą się obok drzwi wejściowych i ułatwią przemieszczanie się po ogrodzie nocą. Z kolei te bez takiego czujnika będą dużo lepsze na tarasach i balkonach.
A prócz tego, naświetlacze dzielimy ze względu na barwę światła, które emitują. Na rynku możemy dostać takie, które mają ciepłe światło, zimne oraz neutralne. Tutaj decyzja będzie zależała tylko i wyłącznie od nas i naszych upodobań. Warto jednak pamiętać o tym że niektórzy mogą mieć problem z intensywnym białym światłem, szczególnie jeśli mają problemy ze wzrokiem.

Jaki naświetlacz LED wybrać na zewnątrz?

Przy wyborze takiego światła musimy wziąć pod uwagę wszelkie czynniki naturalne, które mogą mieć wpływ na urządzenie. Przede wszystkim chodzi tutaj o deszcz, śnieg, czy grad. Warto zwrócić tutaj uwagę na skalę IP, które określa stopień ochrony, czyli odporność obudowy urządzenia na wymienione czynniki. Warto wybrać urządzenie, które będzie miało wartość przynajmniej IP44, a najlepiej jeszcze większą. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze lampy przetrwają nawet najtrudniejsze warunki pogodowe i będą służyć nam bardzo długo.
Na zewnątrz świetnie sprawdzą się halogeny z czujnikiem ruchu. Kiedy wracamy do domu po zmroku, często mamy problem ze znalezieniem kluczy w torbie i trafieniem nimi do zamka. Chodzenie po schodach po ciemku może też grozić upadkiem przez co może okazać się bardzo niebezpieczne. Świetnie sprawdzi się tutaj naświetlacz z czujnikiem ruchu, który włączy się, kiedy zaczniemy zbliżać się do domu. Warto wybrać urządzenie z ciepłą barwą światła, bo takie nie będzie razić nas w oczy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Bardzo ważna będzie tutaj też moc naświetlacza, a więc to jak jaskrawym światłem będzie on świecić. Istotne będą też jego wymiary, bo warto wybrać coś, to nie będzie zbytnio rzucało się w oczy na zewnątrz. Warto wybrać lampę, która będzie pasowała do wystroju naszego ogrodu i będzie stanowiła dodatkową dekorację. Wielkość lampy powinna zależeć od wielkości naszego ogrodu. Podobnie będzie z jej mocą, bo silniejsze żarówki będą potrzebne do oświetlenia większego terenu. Jednak najważniejszym czynnikiem, który powinien decydować o naszym wyborze powinna być klasa szczelności. To od niej będzie decydowało czy nasza lampa będzie dla nas bezpieczna i jak długo nam posłuży. Lepiej będzie zainwestować w taką lampę nieco więcej, bo dzięki temu będzie ona w naszym ogrodzie dużo dłużej.